Виховна година "Здоров’я і життя – у ваших руках!"

 

 

 

 

 

 

ВИХОВНА ГОДИНА

Здоров’я і життя – у ваших руках!

(7 клас)

                                                    

Тема. Здоров’я і життя – у ваших руках!

Мета:

Ø  розширити та поглибити знання вихованців про здоров’я, здоровий спосіб життя, чинники, які позитивно та негативно впливають на стан здоров’я;

Ø   розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення;

Ø виховувати позитивне ставлення до здорового способу життя та свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших людей як найвищої цінності.

Обладнання і матеріали: презентація, мультимедійна дошка, роздавальний матеріал, паперова квітка, м’ячик, надувні кульки.

Хід заняття

І. Вступ

Учень. Здоров’я – це ранок

Зі свіжим повітрям.

Це сонце, що гріє

Ласкаво й привітно.

Це хвилі Дніпра,

Що нам сили дають.

Бери це сміливо,

Мій друже , і в путь.

Здоров’я – це смак

Свіжих ягід дозрілих,

Це спорт, що дає нам

Наснагу і силу.

Це сон, що на крилах

Нам зорі несуть.

Усе це з собою

Узять не забудь.

Учитель. Доброго всім здоров’я! Саме такими словами я сьогодні хочу звернутися до всіх присутніх. Мати гарне здоров’я – це мати почуття найвищого блаженства, що дозволяє людині говорити із задоволенням:  ,,Я почуваю себе чудово!»   В одній із притч розповідається, що коли Бог ліпив людину з глини, то у нього залишився невеличкий шматочок. «Що б і ще зліпити?»  - запитав  Бог. «Зліпи мені щастя», - попросила людина. Нічого не відповів Бог і лише поклав людині у долоню шматочок глини. Із тих часів щастя крокує поряд з людиною. Але щоб бути щасливим, потрібне  міцне здоров’я. Тому тема нашого заходу: «Здоров’я і життя – у ваших руках!»(Слайд 1)

Епіграфом виховної години є слова Генріха Гейне:

 «Єдина краса, яку я знаю, - це здоров'я». (Слайд 2)



ІІ. Основна частина

Учитель. Сьогодні не є секретом, що зовнішній вигляд людини, її поведінка і самопочуття залежить від здоров’я, а також від піклування про нього. Погляньте, яка в мене квітка! Гарна, яскрава, різнокольорова! Я пропоную вам відірвати собі на згадку пелюсточку, яка більш сподобалася. Уявіть собі, що організм людини – це квітка. Кожна пелюстка символізує одну із складових здоров’я: фізичну, емоційну, розумову, соціальну і духовну. Здоров’я має розумітись як цілісність, складові частини якої взаємозалежні. Якщо ви відірвали пелюстки, чи буде повноцінною квітка – ні. Це стосується і здоров’я, якщо одну із цих складових ліквідувати, це негайно позначиться на всіх інших. Здоров’я має розумітись як цілісність, складові частини якої взаємозалежні.

1. Прийом «Проблемне питання»

Всі ми хочемо бути здоровими. Людина намагається купити здоров'я у природи. Захворівши, ми купуємо ліки, бігаємо по лікарнях… Але не розуміємо, що наше здоров'я у наших власних руках. У нашому ставленні до себе. Ми знаємо, як працювати з ПК, як входити в Інтернет, як використовувати мобільні телефони і телевізори. Та дуже добре ми також знаємо, що не можна, наприклад, занурювати телефон у каву, поливати комп'ютер водою і т.д. Чому не можна? Бо це шкідливо для цих речей.

ü А що шкідливо для нашого організму?

ü Від чого залежить наше здоров’я?

ü Який спосіб життя ви вважаєте здоровим?

Ø З’ясуємо спочатку, що таке здоров’я? (Слайд 3)


Ø Що впливає на наше здоров’я? (Слайд 4)



2. Вправа «Мозковий штурм»

Ø Що таке, на вашу думку, здоровий спосіб життя?

3. Розповідь для активізації уваги «Що потрібно для щастя?».

Одного чоловіка якось запитали:

- Що тобі потрібно, щоб бути повністю щасливим?

- Може, мішок золота?

- Ні, без цього я можу обійтися.

- Може, багатоповерховий палац?

- І це мені не потрібно.

- Може, дорогоцінне каміння та прикраси?

- У мене їх не було, і я чудово без них обходився.

- Смачна їжа?

- Після важкої праці і черствий окраєць здається смачним.

- То що ж тобі потрібно для щастя?

- Те, — відповідає, — що не можуть замінити ні гроші, ні палаци, ні коштовності.

Питання для обговорення:

Ø Як ви думаєте, що відповів чоловік?

Учитель. Люди кажуть, головне – це здоров’я, а інше все буде.

4. Вправа « Для мене бути здоровим означає…»

    (Учитель  кидає м’ячик одному із учнів, той проговорює: «Для мене бути здоровим означає…», відповідає і кидає до іншого учня.)

Учитель. Отже, ми з вами з’ясували, що для кожного з нас означає бути здоровим. Всі наші відповіді позитивні (посмішка, сонце, радість, успіх, спокій; спілкування; впевненість; стабільність; спілкування з природою; життєрадісність; гармонія; хороше самопочуття тощо).

Питання для обговорення:

Ø Чи важко вам було виконувати вправу?

Ø Чому?

5. Лекційний матеріал «Основні принципи збереження, зміцнення здоров’я». (Слайд 5)



v “Хочеш бути здоровим–бігай,

Хочеш бути сильним–бігай,

Хочеш бути красивим–бігай,

Хочеш бути розумним–бігай” (Слайд 6)



v Фізичні вправи на свіжому повітрі приносять безпечну користь дитячому організму. (Слайд 7)



v Загартовування не лікує, а попереджає хворобу, саме у цьому його профілактичне значення. Ним можуть займатись люди будь-якого віку незалежно від ступеня фізичного розвитку, воно підвищує працездатність і витривалість організму, нормалізує стан емоційної сфери. (Слайд 8)



v Харчування повинне бути: повноцінним, різноманітним, помірним; повинне містити: білки, жири, вуглеводи, вод, вітаміни, мінеральні речовини. (Слайд 9)



v Дуже важливим фактором в режимі дня школяра є сон. Під час сну знижується діяльність фізіологічних систем організму, і лише мозок, зберігаючи активність, продовжує переробляти отриману протягом дня інформацію. Гігієнічно повноцінним вважається сон, що має достатню для даного віку тривалість і глибину. Школяр повинен спати не менше 9-10 годин. (Слайд 10)



v Духовний фактор є найбільш важливим компонентом здоров’я і благополуччя. Він включає розуміння здоров’я як здатності до творення добра, самовдосконалення, милосердя і безкорисливої взаємодопомоги, створення установки на здоровий спосіб життя. (Слайд 11)



6. Творче завдання  (Об’єднання учнів у дві групи.

1 група – підібрати слова – ознаки  до теми «Здорова людина».

2 група - підібрати слова – ознаки до теми «Хвора людина». Кожна група записує свої думки на плакаті. Далі групи захищають свої роботи.)

Питання для обговорення:

Ø Як ви думаєте, краще бути здоровою людиною, чи хворою?

Учитель. Як бачимо, більшість із вас правильно розуміє і сприймає суть здорового способу життя. Але, як виявляється, перешкодою цього є багато спокус. Людині потрібні і знання, і культура, і сила волі, щоб протистояти їм. Тому слід пам’ятати очевидне: щастя, до якого всі ми прагнемо, неможливе без здоров'я, здоров'я неможливе без піклування про нього, а піклуватися потрібно вміти і хотіти. Треба знати, що для здоров'я корисне, а що шкідливе, який шлях веде до розквіту і гармонії сили та краси, а який — у прірву.

Ø  Які звички негативно впливають на стан здоров'я, особливо на дитячий організм? (Відповіді учнів) (Слайди 12,13,14,15,16)










ІІІ. Підсумок

Вчитель. Знання нашого народу про здоров'я відобразилися в усній народній творчості: прислів'ях і приказках. Давайте пригадаємо і проаналізуємо їх.

Інформаційне повідомлення «Народна мудрість про здоров'я» (Слайд 17)



ü Здоров'я не купиш — його розум дарує.

ü Як немає сили, то й світ немилий.

ü Здоровому все добре.

ü Подивися на вид, та й не питай здоров'я.

ü Бережи одяг, доки новий, а здоров'я — доки молодий.

ü Без здоров'я немає щастя.

ü Весела думка — половина здоров'я.

ü В здоровому тілі — здоровий дух.

ü Хвороб безліч, а здоров'я одне.

ü Бережіть здоров'я — його в крамниці не купиш.

ü Здоровому лікаря не потрібно.

Гра-змагання «Хто швидше?»

Вчитель. Часто показником здоров'я людини є здоров'я легень. Якщо легені здорові, у них вміщується багато повітря. Зараз ми проведемо своєрідне тестування. Для цього потрібно троє бажаючих. (Дітям роздаються кульки. За командою вони починають їх надувати. Перемагає дитина, яка швидше надує кульку.)

Вправа - гра «Корисно-шкідливо»

(Учні показують зеленим кольором «корисно», а червоним – «шкідливо»).

1. Перебування на свіжому повітрі.

2. Звичка все брати в рот і куштувати на смак.

3. Тривале сидіння біля телевізора .

4. Миття рук перед уживанням їжі .

5. Дворазове чищення зубів .

6. Паління цигарок .

7. Правильне  регулярне харчування .

8. Загартування.

Робота в групах  «Яка дорога краща»

Вчитель. Уявіть, що ви заблукали у непрохідному лісі. Раптом перед Вами з’явились три дороги. Кожна з них може вивести з лісу за певних умов, а саме:

v Праворуч підеш – велике багатство знайдеш, а здоров’я занапастиш (І група).

v Ліворуч підеш – половину багатства знайдеш і половину здоров’я занапастиш (ІІ група).

v Прямо підеш – нічого не знайдеш, але здоров’я збережеш (ІІІ група).

(Учні обговорюють свій варіант та презентують свою точку зору. Учасники груп спільно приходять до певного висновку та висловлюють свої думки).

Вчитель. З Ваших міркувань можна зробити висновок, що здоров’я – одне з основних джерел радості й щасливого повноцінного життя.

Саморефлексія

Ø Висловіться одним реченням, обираючи початок фрази з екрана на дошці (Слайд 18)



Учень. Здоров’я – це багатство,

Яке Господь нам дав,

І треба , щоб з дитинства

Його ти цінував.

Здоров’я не придбаєш

За гроші, пам’ятай!

Його від Бога маєш,

Про це не забувай.

Бережи здоров’я змалку,

Бо хазяїн тіла – ти.

Щоб життя прожити довше,

Себе треба берегти.

Вчитель. Міцне здоров’я – одне з головних джерел щастя й радості людини, неоціненне її багатство, яке повільно і важко накопичується і яке можна швидко і легко втратити. Будьте здорові та щасливі! Бережіть здоров'я, зміцнюйте і примножуйте його. І пам'ятайте, що здоров'я — найцінніший скарб, і від вас залежить, чи зумієте ви зберегти його на довгі роки.



 

 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Урок української мови (5 клас). ФРАЗЕОЛОГІЗМИ. ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ

Комплексні завдання для учнів 5 – 11 класів із використанням здоров’язбережувальних технологій на уроках української мови