Урок української мови (5 клас). ФРАЗЕОЛОГІЗМИ. ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ
ТЕМА. Фразеологізми. Лексичне значення. Фразеологічні словники. Синтаксична роль у реченні
МЕТА: дати уявлення
п’ятикласникам про фразеологічні звороти, їх лексичне значення та
функціонування в мові; виробляти навички доречного вживання фразеологізмів у
мовленні; сформулювати значення цих фразеологізмів; удосконалити вміння і
навички правильно тлумачити фразеологізми; знаходити їх у тексті ; з’ясовувати
синтаксичну роль у реченні; ознайомити учнів з фразеологічними словниками;
поповнювати словниковий запас слів учнів; розвивати культуру мовлення,
спостережливість, образне
мислення,
пам'ять, виховувати бажання здобувати знання і ставати вихованими, серйознішими
і стриманішими (на основі тексту).
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.
ОБЛАДНАННЯ: підручники, зошити, словники, роздавальний матеріал
– тексти, малюнки.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЧАСТИНА.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1. Повторення вивчених правил (бесіда):
-
Які групи слів за значенням ви знаєте?
-
Що таке синоніми? Наведіть приклади.
-
Що таке антоніми? Наведіть приклади.
-
Що таке омоніми? Наведіть приклади.
2. Колективна робота (гумореска).
-
Послухайте гумореску Павла Глазового і
скажіть, чому хлопчик не зрозумів дідуся.
- Лягай
спати вже, онучку, -
Дід говорить басом, -
Я як був таким маленьким,
Лягав з курми разом.
А онучок здивувався:
- Як же ви там
спали?
Як ви з сідала,
дідусю,
Додолу не впали?
(обговорення)
Стійкі словосполучення весь час виникають
у нашій мові і надають їй влучності, образності та дотепності. Тому їх вправно
використовують поети та письменники, створюючи художні твори жартівливого
змісту. Наприклад, Остап Вишня – гуморист, Леонід Глібов – байкар та багато
інших, а також уже відомий вам з української літератури Іван Франко з його
казкою „Фарбований Лис”.
СІДАЛО – перекладина, жердина у пташнику чи клітці, на яку сідають
птахи. Синонім – СИДІННЯ.
ПОВІДОМЛЕННЯ УЧЕНИЦІ
-
У казці „Фарбований Лис” Іван Франко використав такі фразеологізми:
1.
Закрутився, мов муха в окропі – так
говорять про моторну, вертляву людину.
2.
Сам від себе не втечеш – нікуди
подітись.
3.
Дати драпака – швидко зникнути, втекти.
4.
Мов полуда з очей впала – прозріти,
розкрити очі і побачити правду.
ПОЛУДА – білувата пляма на рогівці ока, яка призводить до сліпоти.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ.
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Проблемні запитання:
-
Діти, що ви очікуєте від вивчення
розділу про фразеологізми?
-
Навіщо нам потрібні знання з
фразеології?
Висновок: ми дізнаємось з
вами про те, завдяки чому наше мовлення може стати яскравішим, наші жарти більш
влучними і дотепними. А також дізнаємось про те, що саме надає образності нашій
мові, мові художньої літератури. І самі будемо вчитись правильно
використовувати, пояснювати і розпізнавати фразеологічні звороти.
-
Давайте порівняємо кілька речень (на
дошці):
У яких реченнях
думка висловлена виразніше і образніше? Чому?
|
1. Він утік. |
1. Він п’ятами накивав. |
|
2. Вона сказала, що нічого не
знає про хлопця. |
2. Вона сказала, що ні слухом,
ні духом не відає про хлопця. |
|
3. Мати встала дуже рано. |
3. Мати встала ні світ, ні
зоря. |
V. ЗАСВОЄННЯ
НОВИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК.
1. Опрацювання § 54, стор. 165
-
Отже, фразеологічні звороти є одним
членом речення. Повернемось до речень.
Він – підмет,
утік – присудок, він – підмет, п’ятами накивав – присудок. Багато
фразеологізмів можна замінити одним словом (в 1 реченні), н-д, накивати п’ятами
– втекти, набити руку – навчитися та інші.
-
Деякі з них можна замінити
словосполученням (в 2,3 реченнях).
Лексичне
значення фразеологічних зворотів пояснюється у фразеологічних словниках.
Найпоширеніші фразеологізми у словниках позначаються - ♦
2.
Вправа
396 (усно), виписати фразеологізми і підібрати дієслово, яким можна
замінити виділені словосполучення.
3.
Завдання
1. Пояснити значення фразеологізмів:
-
Плутатись під ногами – заважати.
-
Робити з мухи слона – перебільшувати.
-
Сім п’ятниць на тиждень – дуже швидко і
легко змінювати свої рішення.
-
Як кіт наплакав – дуже мало.
-
Братися за розум – порозумнішати,
виправитись.
-
Муха вкусила – бути в поганому настрої,
гніватись, знервуватись.
-
Задирати ніс – зазнаватися, ставати
зарозумілим.
-
Як вітром здуло – швидко зникнути.
-
Замилювати очі – обдурювати, ошуковувати
когось.
-
Засукати рукава – завзято, енергійно
взятись за якусь роботу.
Скласти одне
речення з будь-яким фразеологізмом.
4. Завдання 2.
Продовжити
речення за допомогою фразеологізмів, поданих у довідці:
-
Місто він своє знає як … (свої п’ять
пальців – дуже добре)
-
Нові будинки ростуть як …(гриби після
дощу – дуже швидко, рясно)
-
Схожі ми з сестрою як … (дві краплі води
– дуже схожі, подібні)
-
Приїзд друзів був як … (сніг на голову –
несподівано, раптом)
-
Дощу цієї весни було мало як … (кіт
наплакав – дуже мало)
-
Після хорошої зарядки сон як … (рукою
зняло – безповоротно пройшло, зникло)
-
Село було видно як … (на долоні – дуже
добре)
-
Що йому не кажи, йому все як … (з гуски
вода – ніщо не впливає)
5.
Завдання
3. Робота з текстом .
Прочитати текст,
знайти фразеологізми, пояснити їх значення у фразеологічному словнику (робота
учнів зі словниками, пошукова діяльність на уроці).
-
Чого вчить нас цей текст? (відповіді
учнів)
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ
ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
1.
Скласти з будь-якими двома
фразеологізмами речення.
2.
Робота з малюнками (продовжити
фразеологізми, пояснити їх значення).
3.
Закріпити правила.
4.
Рефлексія.
v Чого ви
навчились на цьому уроці?
v Що
робить нашу мову яскравою та образною?
v Яка
синтаксична роль фразеологізмів у реченнях?
v Які
фразеологізми ви запам’ятали?
VII. ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ
§ 54, вправа 397 (списати речення, пояснити
письмово значення фразеологізмів,
скласти речення
з виділеним фразеологізмом).
Коментарі
Дописати коментар