Урок української літератури (8 клас). Володимир Сосюра. «Любіть Україну!». Коротко про поета. Патріотичні, інтимні, пейзажні мотиви його творів. Патріотичний пафос вірша «Любіть Україну!». ТЛ: громадянська лірика

 


Тема. Володимир Сосюра. «Любіть Україну!». Коротко про поета. Патріотичні, інтимні, пейзажні мотиви його творів. Патріотичний пафос вірша «Любіть Україну!». ТЛ: громадянська лірика

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю поета, допомогти дітям глибше усвідомити ідейно – художні особливості, красу поезії В. Сосюри, поглибити поняття про види лірики; розвивати образне та критичне мислення, навички виразного читання ліричних творів, їхнього коментування, аналізу, уміння висловлювати свої почуття та враження; виховувати почуття патріотизму, активну громадянську позицію.

Теорія літератури: громадянська лірика.

Обладнання: портрет В.Сосюри, набір пісень про Україну, тексти творів письменника.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

 

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

Бесіда.

Ø Як ви ставитися до поезії?

Ø Що ви відчуваєте, коли читаєте красивий вірш?

III. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

Вступне слово вчителя.

Безліч творів В. Сосюри присвячено патріотичній темі, протягом цілого життя він повсякчас сповідається в любові та клянеться у вірності рідній землі. Саме за незгасну любов до України неповторному Володьці судилося зазнати найбільше прикрощів, але жодні приписи чи й навіть вироки не змусили його відректися від найдорожчого.

Робота з підручником.

Опрацювання учнями біографії В. Сосюри (с.82 -85).

Перегляд і прослуховування відеозапису виразного читання вірша

 В. Сосюри «Любіть Україну!».

Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.

Бесіда.

Ø Що вкладається у вірші В. Сосюри в поняття «батьківщина»? Яке значення має батьківщина для кожної людини?

Ø Коли написано вірш «Любіть Україну!»? Що спонукало поета до цього?

Ø Як у вірші В. Сосюра характеризує Україну? Про що це говорить?

Ø Яким чином закликає автор висловлювати свою любов?

Ø Чому автор обрав для повтору на початку багатьох рядків саме речення «Любіть Україну»?

Ø До кого насамперед звертається В. Сосюра, спонукаючи до патріотичних почуттів, наполегливо закликаючи любити Україну?

Ø З якої причини поет показує індустріальну Україну, її могутню промисловість? Підтвердіть рядками вірша свою думку.

Ø Чим необхідно довести свою любов до рідного краю?

Ø Якою В.Сосюра зображує Україну? Чим вона нагадує людину?

Ø У чому, на вашу думку, полягає патріотизм вірша?

Ø Чим вразив вас даний вірш?

Ø Яким чином ви можете довести свою любов до рідного краю?

Коментар учителя.

Патріотичний вірш «Любіть Україну!» у 1951р. став причиною найгостріших звинувачень поета в націоналізмі. В.Сосюру знову перестають друкувати, він живе під прямою загрозою арешту, яка зникає тільки зі смертю Сталіна 1953 року. Вірш уперше був опублікований у «Київській правді» та «Літературній газеті».

Тема: зображення поетичного образу України, її краси і величі.

Ідея: возвеличення палкого кохання українців до рідного краю, Батьківщини.

Основна думка: тільки любов кожного з нас зробить нашу Батьківщину силь­ною, могутньою, процвітаючою, а нас — щасливими.

Жанр: громадянська лірика.

Ідейний зміст твору.

     Вірш В. Сосюри «Любіть Україну!» — звертання до всіх і до кожного з нас, починається він словом «любіть», на яке падає основний логічний наголос. Далі йде означення-порівняння — як любити: «як сонце», «як вітер», тобто  безкорисливо, не вимагаючи нічого взамін. Україна для ліричного героя — як мати, як наречена, і слова «в годину щас­ливу і в радості мить, любіть у годину негоди» співзвучні з тими, які зазвичай говорять молодятам при укладанні шлюбу. В. Сосюра створив ліричний образ «вишневої України», із мовою «солов'їною». Людина без бать­ківщини — ніщо, порох, який легко розвіюється вітром. Автор ви­ступає за дієву любов — і словом, і душею (серцем), «і всіми своїми ділами».

     Поет змальовує Україну, як «в світі єдину, одну», в зірках, у квітці, в пташині, у хвилях Дніпра — в тому вічному й нетлінному, що прийшло до нас крізь віки. Україні всміхається сонце, миготять зорі, шумлять верби над ставами. Згадує й легендарну «неопали­му купину», «що горить — не згора», і воєнні та трудові будні, що пробивають шлях «до весен і світлих, і щирих».

Далі — конкретне звертання до юнака (це молодість, майбут­нє!) із закликом віддати всю свою любов Батьківщині. Звертається ліричний герой (що зливається з образом автора) і до дівчини  любити рідний край, бо дівчина, жінка, мати — берегиня роду, і без їхньої любові, високої духовності не­можливе життя. Поет у творі звертається до всіх узагалі і до кожного зокрема.  Поетове слово звучить щиро.

     Палким закликом-заповітом завершується патріотична поезія В. Сосюри:

Всім серцем любіть Україну свою—

І вічні ми будемо з нею.

Вірш утверджує основну думку: тільки любов кожного з нас зробить нашу Батьківщину силь­ною, могутньою, процвітаючою, а нас — щасливими.

Робота в групах. (Об’єднання учнів у дві групи.)

1 група.

Завдання.

Ø Дослідіть, у чому виявляється любов письменника до України («Любіть Україну!»), наведіть переконливі аргументи, посилаючись на зміст поезії.

Ø Виписати епітети.

2 група.

Завдання.

Ø З якою метою поет виводить образи молодого покоління – юнака і дівчини? Чому саме на них покладає надії в справі збереження Української держави?

Ø Виписати порівняння.

Вправа «Мозковий штурм».

Ø Якою В. Сосюра зображує Україну?

Україна вишнева;

                  красива;

                  мова солов’їна;

                  в світі єдина одна;

                  очі її ніжно карі;

                  як та купина, що горить — не згора.

Робота із словником літературознавчих термінів.

Громадянська лірика – розкриває суспільно – національні питання й почуття; у громадянській ліриці можна виділити суспільно – політичну й патріотичну.

V. Закріплення знань, умінь та навичок учнів.

Робота з підручником.

Опрацювання учнями рубрики «Мистецькі діалоги» (с.87): розглянути репродукцію картини Інни Федосенко і Яни Давиденко із серії «Пам’яті Героїв Майдану». На основі змісту цього художнього полотна спростувати або довести твердження , що під час Революції гідності патріотами України виявляли себе насамперед ті, хто не на словах, а на ділі любив Україну.

VI. Домашнє завдання.

Вивчити вірш «Любіть Україну!» напам’ять, уміти його аналізувати, висловлювати свої думки та почуття.

VII. Підсумок уроку.

Вправа «Мікрофон».

Ø Вірш В. Сосюри «Любіть Україну!» є актуальним і донині, тому що…

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Урок української мови (5 клас). ФРАЗЕОЛОГІЗМИ. ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ

Комплексні завдання для учнів 5 – 11 класів із використанням здоров’язбережувальних технологій на уроках української мови