Урок основ здоров'я. Стрес (7 клас)

  

Тема. Поняття про стрес. Вплив стресу на здоровя. Методи запобігання стресу

Мета: сформувати в  учнів уявлення про стрес, види стресів, ознаки, наслідки для здоро-

           вя, вказати на стресогенні чинники, навчати розуміти причини стресів, розпізнава-

           ти ознаки стресової ситуації, пояснити вплив стресу на здоровя, наголосити на не-

           обхідності володіння методами запобігання стресу; вміти керувати своїми емоція-

           ми, найпростішими психологічними прийомами запобігати стресовим ситуаціям,

           не розгублюватися, управляти собою, своїми почуттями.

Тип уроку: урок – тренінг.

Обладнання: підручник, тести, стікери, кольорові олівці, «валіза очікування».

 

Хід уроку

I. Психологічна настройка (3 хв.)

     (Робота психолога з учнями. Діти встають із-за парт, беруться за руки, закривають очі і промовляють: «Ми вдихаємо позитивні емоції, а видихаємо негативні». При допомозі психолога учні на аркушах паперу малюють свій настрій, використовуючи кольорові олівці.)

II. Актуалізація опорних знань учнів (5 хв.)

     1. Обговорення проблемної ситуації.

         Учитель. У одному дослідженні з солдатами-новобранцями імітувалася ситуація аварії і вимушеної посадки літака. Перед підйомом на борт кожному була вручена для 10-

хвилинного вивчення брошура з інструкціями про необхідні дії за можливої катастрофи. Кожний учасник польоту вдягнув рятівний пояс та парашут. Несподіванки почалися на висоті 1,5 кілометри: літак нахилився набік. Всі побачили, як один з пропелерів перестав крутитися, а через навушники почули про інші неполадки. Потім солдатам повідомили,що сталася критична ситуація. Достовірність збільшувалася тим, що вони неначебто випадково чули крізь навушники тривожний діалог пілота з наземними службами. Літак

знаходився неподалік від аеродрому, тому учасники могли бачити, як на злітну полосу зїжджаються вантажні та санітарні машини. Через кілька хвилин пролунав наказ приготуватися до приводнення у відкритому океані, оскільки відмовив пристрій для посадки… Через деякий час літак благополучно приземлився на аеродромі.

     Як же реагували солдати на катастрофічну ситуацію? У багатьох виникли сильні емоційні переживання, пов’язані із страхом смерті, деякі «оніміли від жаху». Але це не дивно. Дивно інше: у декількох учасників цього не спостерігалося – дехто  мав солідний льотний досвід і міг розгадати інсценування, а інші були впевнені у своїй здатності вижити.

     2. Бесіда з учнями.

         - Якою була реакція більшості солдатів на катастрофічну ситуацію?

         - Як би кожен з вас вчинив у такому випадку?

     3. Повідомлення вчителя.

Отже, таку неспецифічну реакцію організму на будь-яку висунуту до нього вимогу називають стресом.

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку (5 хв.)

     (Очікування. На дошці зображена валіза. Кожна дитина має написати свої очікування щодо уроку.)

IV. Засвоєння нового матеріалу (20 хв.)

     1. План уроку

1. Стрес. Причини стресу.

2. Ознаки стресу.

3. Вплив стресу на здоровя.

4. Методи запобігання стресу.

     2. Робота вчителя з учнями.

         - Словникова робота (опрацювання учнями поняття «стрес» у підручнику.)

         - Мозковий штурм «Причини стресів» (навести приклади неприємних і приємних подій, що спричиняють стрес. Приклади записуються на дошці.)

     3. Робота психолога з учнями.

        (Проведення тестування «Чи піддаєтесь ви стресам?»)

Питання тесту:

    1) Під час урочистостей ви повинні виступити. Як ви поводитесь?

        А) Я весь (уся) тремчу – 1 бал.

        Б) Зосереджуюсь хвилину – і немає проблем – 3 бали.

        В) Спробую знайти собі заміну в цій справі – 2 бали.

    2) Погодьтеся з наведеними твердженнями або заперечте їх ( за кожну відповідь «так» - 2 бали, «ні» - 0, «не знаю» - 1 бал)

        А) Своєю поведінкою я підбадьорюю інших.

        Б) Я боюся висоти, але намагаюсь подолати в собі страх.

        В) У дитинстві я не боявся (-лась) темряви.

        Г) Страх – норма, хто нічого не боїться – дурний.

    3) Ніч. У сусідів вечірка. Гості не стримують себе у вияві веселощів. Що ви вчинете?

        А) Сподіваюся, якось переживу цю ніч – 1 бал.

        Б) Розізлюся, піду нагору і зроблю зауваження – 2 бали.

        В) Викличу міліцію – 3 бали.

    4) Попереду поїздка до спортивного табору. Ви не вмієте плавати. Як ви вчинете?

         А) Нічого не робитиму – 1 бал.

         Б) Спитаю поради в друга – 2 бали.

         В) Почну ходити до басейну – 3 бали.

    5) Ви йдете на вечірку, від якої багато чекаєте. Ви хвилюєтесь, але…

         А) Налаштований (-а) оптимістично – 3 бали.

         Б) Зроблю все, щоб мати гарний вигляд – 2 бали.

         В) Я почуваю себе жахливо і врешті-решт нікуди не йду – 0 балів.

    6) Увечері ви повертаєтесь додому. Вулиці безлюдні. Душа в пятах, ви намагаєтесь себе збадьорити. Як ви поводитесь?

         А) Тихо наспівую -3 бали.

         Б) Думаю про приємні речі – 2 бали.

         В) У голову лізуть «криваві» історії  -0 балів.

    7) Ваших батьків викликають до школи. Потрібно вибрати правильну тактику поведінки.

         А) І нехай собі, я все поясню батькам – 3 бали.

         Б) Спробую переконати вчителя не робити цього – 1 бал.

         В) Мені навіть думати про це страшно – 0 балів.

    8) У вас виникла сварка з другом, подругою. Серйозна настільки, що все може скінчитися розривом. Як ви вчинете?

         А) Запропоную відкласти зясування стосунків – 3 бали.

         Б) Сподіваюся, ми зможемо все якось налагодити – 1 бал.

         В) Щоразу, коли сварка, я не знаю, що робити – 0 балів.

    9) До початку вашої улюбленої телепередачі залишилося пять хвилин, а вам ще треба встигнути купити хліб. Ви забігаєте в магазин, але продавщиця перераховує гроші й просить вас зачекати «хвилинку». Що ви думаєте при цьому?

         А) Вона зобовязана обслужити покупця – 1 бал.

         Б) Світ не загине, якщо зачекаю кілька хвилин – 3 бали.

         В) Доведеться зачекати, але це мене й дратує – 2  бали.

Результати

Від 23 до 32 балів. Ви в чудовій психічній формі. Ви сміливі, вмієте знаходити вихід зі складних ситуацій. Ваш девіз – найкраща оборона – напад.

Від 13 до 22 балів. Ваша схильність до стресів повязана з вашим настроєм. Ви часто панікуєте без причини і, хоч намагаєтесь упоратися з подібним станом речей, виходить це не завжди.

Менше, ніж 12 балів. Ви боїтесь навіть власної тіні. Якщо так піде й далі, то ви поповните армію хворих через нерви. Ви перебільшуєте значення деяких проблем. Страх перед можливими труднощами постійно отруює вам життя.

     4. Робота в групах.

         (Об’єднання учнів у дві групи, які самостійно опрацьовують теоретичний матеріал підручника і готують повідомлення: 1 група – види стресу; 2 група – ознаки стресу.)

         Запитання для обговорення:

-        Який стрес є позитивним?

-        Який стрес є негативним?

-        Які життєві ситуації можуть спричинити стрес?

     5. Руханка «Австралійський дощ».

     6.Учитель. Канадський учений-біолог Ганс Сельє сказав: «Стрес – це не те, що звами трапилось, а те, як ви це сприймаєте». Помірний стрес корисний – допомагає справлятися з посталими проблемами. Без стресу не сформується пристосування. Деяким людям стрес і напруга просто необхідні, щоб нормально жити й працювати. Наприклад, для каскадерів і акторів хвилювання й напруга перед виступом – природний стан, без якого ні вийти на сцену, ні зіграти роль. Але все це стосується так званого оптимального рівня стресу, тобто такого, який мобілізує життєві сили організму. Але надто сильний стрес може загрожувати вашому здоровю. Він може спровокувати інфаркт та інсульт, бронхіальну астму, погіршує роботу серця.

     Із шляхами виходу з стресових ситуацій вас ознайомить психолог.

     7. Робота психолога з учнями.

          Поради «Як діяти в стресовій ситуації?»:

-        спробуй позначити для себе головні життєві цілі й повністю зосередитись на їх досягненні;

-        якщо стресова ситуація повязана з браком часу, спробуй раціональніше продумати розпорядок твого дня;

-        намагайся якомога більше спілкуватися з друзями, сусідами, знайомими. обговори з ними всі важливі для тебе проблеми, не ззамикайся у собі;

-        дозволь собі кілька хвилин повного розслаблення, необхідного для психічної розрядки й відновлення фізичних сил;

-        стався до всього, що відбувається, з гумором, не стримуй себе в бажанні сміятися.

V. Узагальнення і систематизація знань (5 хв.)

     Оцінювальна гра (кожен учень отримує картку, на якій 6 тверджень. Якщо учень погоджується із твердженням, то ставить «+», а якщо ні – «-». Твердження читає вчитель.

     1. Стрес – природна реакція організму на зовнішні подразники.

     2. Життя без стресів здається дуже нудним.

     3. Занадто сильний стрес не загрожує організмові.

     4. Позитивний стрес приносить користь організмові.

     5. Стреси не спричиняють захворювань.

     6. Посмішка допомагає не піддаватися стресам.

VI. Підбиття підсумків (5 хв.)

     (Перевірка настрою учнів за допомогою кольорів.)

VII. Домашнє завдання (2 хв.)

       1. Прочитати параграф 25.

       2. Відповісти на запитання: чи траплялись у вашому житті або в житті ваших родичів

           стресові ситуації? Як ви (або вони) з них виходили?

 

Література:

1. Бойченко Т. Є. Основи здоровя  (7 клас)// Підручник. – Київ, 2007.

2. Василенко Л. Б. Основи безпеки життєдіяльності (7 клас). – Харків, 2002.

3. Воронцова Т. В. Основи безпеки життєдіяльності (7 клас) // Підручник. – Київ, 2006.

4. Кульбачка Т. Як впливає стрес на ваше здоровя // Психолог. – 2004 – № 1.

5. Психологічний клімат колективу / Упоряд.: О. Марінушкіна, за ред. С. Максименко,

    О. Главник – К.: Главник, 2004.

6. Талліна О. В. Основи здоровя (7 клас). – Ранок, 2007.

7. Токар М. Стрес і його джерела // Психолог. – 2007 - № 38.

8. Шеремет Олена. Вийдемо зі стресу разом // Психолог – 2007 - № 23.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Урок української мови (5 клас). ФРАЗЕОЛОГІЗМИ. ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ

Комплексні завдання для учнів 5 – 11 класів із використанням здоров’язбережувальних технологій на уроках української мови