Урок української мови (8 клас). ОДНОСКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ. ОЗНАЧЕНО-ОСОБОВІ ТА УЗАГАЛЬНЕНО-ОСОБОВІ РЕЧЕННЯ.
ТЕМА: ОДНОСКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ. ОДНОСКЛАДНІ ПРОСТІ РЕЧЕННЯ З ГОЛОВНИМ ЧЛЕНОМ У ФОРМІ ПРИСУДКА.
ОЗНАЧЕНО-ОСОБОВІ ТА УЗАГАЛЬНЕНО-ОСОБОВІ РЕЧЕННЯ
МЕТА: сформувати в учнів поняття про односкладні прості речення, їх види;
ознайомити з означено-особовими
та узагальнено-особовими реченнями,
способами вираження в них
головного члена;
розвивати вміння знаходити їх у
тексті та визначати правильно види,
а також уміння зіставляти і
порівнювати;
удосконалити навички доречно
використовувати такі речення у власному
усному та писемному мовленні;
поглибити знання учнів про
головні та другорядні члени речення;
виховувати увагу й пошану до
влучного, образного слова у формі зразків
усної народної творчості, любов
до рідної землі;
поповнювати словниковий запас
слів учнів;
розвивати увагу, пам’ять, логічне
мислення та мовлення учнів.
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок з
елементами повторення
(формування мовної
компетенції).
ОБЛАДНАННЯ: підручники, зошити, технічне обладнання,
роздавальний матеріал – таблиці.
ЕПІГРАФ: „…Зима розкрила нам
свої обійми,
Навколо хат уже лежать сніги
…”
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ, ОГОЛОШЕННЯ ЕПІГРАФА
ІІІ. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО
МАТЕРІАЛУ (записати дату і тему уроку у зошит ).
Вчитель:
- На
цьому уроці ми з вами повторимо вивчене в 5 класі про односкладні речення,
ознайомимося з їх видами і будемо вчитись знаходити і розпізнавати їх в тексті.
Для того щоб це зробити, а також вміти правильно й доцільно вживати такі
речення у власному усному та писемному мовленні для написання творів та
переказів, щоб збагатити наше мовлення, зробити яскравішими та виразнішими наші
висловлювання ми повинні вивчити тему „Односкладне речення ”. Почнемо ми з вами
з повторення
уже відомих вам
правил.
1.1 Актуалізація опорних знань учнів (бесіда):
-
Що становить граматичну основу простого
речення? (підмет і присудок)
-
Назвіть види речень за складом граматичної
основи. (двоскладні та односкладні)
-
Яка особливість односкладного речення? (граматична
основа такого речення виражена одним
головним членом речення – або підметом, або присудком, наприклад:
У школі готуються до Нового року.
Надворі сніг.)
1.2 Опрацювання теоретичного
матеріалу - § 16 стор. 72
Вчитель:
-
Порівняйте речення. Визначте граматичну
основу. Дайте характеристику цим реченням.
Зима. Холодна зима. /// Настала зима.
- Чи можна сказати, що думка, виражена
односкладним реченням, неповноцінна?
(ні,
вона просто виражена коротше, лаконічніше)
-
Які ви знаєте двоскладні речення за
наявністю або відсутністю другорядних членів речення? (існує два види речень – поширені і
непоширені)
-
Зверніть увагу на перше і друге
односкладне речення, яка між ними різниця?
(у першому – тільки головний член
речення, а у другому є другорядний член
– це
означення холодна, тобто перше є
непоширеним, а друге – поширеним).
2. Колективне опрацювання
схеми „Види односкладних речень ” (§ 16 стор. 74)
Вчитель:
Зверніть увагу!
-
Не є односкладними речення, у яких
присудки виражені дієсловом у формі 3-ї
особи однини теперішнього й
майбутнього часу або у формі однини минулого часу дійсного й умовного способу.
Це двоскладні речення з пропущеним підметом, який відновлюється з контексту.
Наприклад:
1.
Дивиться
(3 особа одн. теп. час) цікавий фільм.
2.
Дивився
(однина, минулий час, дійсний спосіб) цікавий фільм.
Із цих речень не зрозуміло, хто саме виконує дію
(він, вона, я, ти), а тому вони потребують підмета.
3. Вибіркова робота з
текстом.
Назвати і записати односкладні речення, визначити
граматичну основу в них, визначити, якою
частиною мови вона виражена, визначити вид односкладних речень
(іменне, дієслівне – з головним членом у формі присудка чи підмета).
Вирій. Так називали омріяну райську країну.
Лежала вона нібито далеко за обрієм, за синіми морями. Манила до себе перелітних птахів. В цей рай земний птахи відлітали
зимувати. Першою
поспішала туди зозуля. В неї були ключі від вирію. Сойка вирушала у вирій аж
тричі на рік.
Та так ніколи й не досягала його. Цікава
пташина поверталась з півдороги дізнатись, скільки вона пролетіла за день…
-
Чи можна вважати односкладні речення
усіченими порівняно з двоскладними?
(напевно ні, тому що зміст їх від
цього не втрачається)
-
Які з них є поширеними?
(2, 3, 4-те речення)
4. Робота з таблицею
„Односкладні речення з головним членом у формі присудка ”.
Вчитель:
-
Зараз
ми з вами ближче познайомимось з двома видами односкладних речень, граматична
основа яких містить лише присудок – це означено-особові (О-О) та
узагальнено-особові речення (У-О).
|
Означено-особові речення О-О |
Приклади |
Узагальнено-особові речення У-О |
Приклади |
|
Виражають дію, яку виконує конкретна особа |
Виражають дію, яка стосується будь-якої особи, заклик до всіх і кожного |
||
|
Виражається: 1) дієсловом 1-ї та 2-ї особи однини чи
множини теперішнього або майбутнього часу; 2) дієсловом наказового способу. |
Радіємо поверненню зими. Чую спів землі. Прислухайся до голосу розуму. |
Виражається: 1) дієсловом 2-ї особи однини; 2) рідше – дієсловом в інших особах. |
Не кажи „не вмію”, а кажи „навчуся”. Решетом воду не носять. |
|
Широко використовуються в усіх
стилях мовлення, а також у реченнях, які містять наказ, прохання, спонукання
до дії. |
Містять узагальнені судження, вживаються в основному в розмовному мовленні і в народній творчості (здебільшого у прислів’ях та приказках) |
||
5. Пояснювальний диктант.
Записати речення, охарактеризувати їх за
схемою:
а) Знайти
граматичну основу.
б) Назвати спосіб
вираження головного члена речення.
в) Визначити вид
односкладного речення.
(О-О) Захоплюємось красою зимових пейзажів.
(захоплюємось – І ос. множ. теп. час)
(У-О) За обіцянку кожуха не купиш. (не купиш
– ІІ ос. одн.)
(О-О) Люблю в холодну зимну ніч спостерігати
за зірками. (люблю - І ос. одн. теп. час)
(У-О) У нього не розживешся і серед зими
льоду. (не розживешся – ІІ ос. одн.)
(У-О) Розуму не позичиш. (не позичиш – ІІ
ос. одн.)
(О-О) Морозну свіжість відчувай на смак.
(відчувай – дієслово наказового способу)
(О-О) Зачаровано милуєтесь морозними
візерунками на вікні. (милуєтесь – ІІ ос. множ. теп. час)
(У-О) Знання без помилок ніде не купиш. (не
купиш – ІІ ос. одн.)
6. Дослідження-реконструкція.
Перетворіть подані двоскладні речення в односкладні і визначте їх види.
1.
Якщо ти влітку працюєш, то взимку ти не голодуєш.
(Якщо
влітку працюєш, то взимку не голодуєш. У-О)
2.
З почуттям тривоги і радості ми чекаємо Нового року.
(З почуттям тривоги і радості чекаємо Нового року. О-О)
3.
Ти за рідний край життя віддай.
(За рідний край життя віддай. У-О)
4.
Ти подивись на вкриті білосніжним килимом поля.
(Подивись на вкриті білосніжним килимом поля. О-О)
7. Творче завдання.
-
Подивіться
на екран, перед вами зображена картина із зимовим пейзажем. Складіть 2-3
речення за картиною, використовуючи різні види односкладних речень. Назвіть
граматичну основу і вид складених речень. Зверніть увагу, що прості речення з
неповною граматичною основою і другорядним членом речення обставиною є
двоскладними реченнями з пропущеним одним головним членом речення, а не
односкладним.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І
СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
1. Підведення підсумків
(бесіда):
Вчитель:
- Яке речення називають односкладним?Наведіть
приклад.
- Які види односкладних речень ми вивчили сьогодні
на уроці? (О-О та У-О)
- На які види поділяються односкладні речення
за наявності або відсутності
другорядних членів речення? (поширені та непоширені)
- Чи потрібний другий головний член речення для розуміння змісту?
Наведіть приклад.
(ні, другий головний член односкладному
реченню не потрібний, оскільки зміст його
і так зрозумілий. Наприклад: Люблю морозну білосніжну зиму.)
2. Підсумки уроку у вигляді таблиці:
Вчитель:
-
Заповніть
таблицю.
|
Знаю… |
Умію… |
Треба попрацювати над … |
|
… |
… |
… |
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1) § 16
с.79, вправа 126;
Коментарі
Дописати коментар