Урок української літератури (7 кл.) Іван Франко. Короткі відомості про митця і його багатогранну творчість. «Захар Беркут». Зміст та історична основа повісті
Чортківська загальноосвітня школа I – III ступенів № 5
Тема. Іван Франко. Короткі відомості про митця і його
багатогранну творчість. «Захар Беркут». Зміст та історична основа повісті
Мета: поглибити раніше набуті
знання учнів про І.Франка – класика української літератури, людину надзвичайної
працьовитості та енциклопедичних знань; розпочати роботу над ідейним змістом
твору «Захар Беркут»; розкрити історичну основу повісті та джерела її
написання; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, вміння виразно
читати, логічно мислити, співставляти, робити висновки; формувати життєву компетентність
учнів на прикладі життя тухольської громади; виховувати почуття поваги, пошани
до творчості Каменяра; любов до рідного краю, народу; прищеплювати інтерес до
історичного минулого України, наслідків власної праці.
Обладнання: портрет І.Франка,
окреме видання повісті «Захар Беркут».
Тип уроку: комбінований.
Форми і методи: мультимедійна презентація «Багатогранна творчість
І.Я.Франка», виразне читання тексту; проблемний; частково-пошуковий.
Хід уроку
І. Організаційна
частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань у формі бесіди за питаннями.
- Що вам відомо про життя І.Франка, зокрема, його дитячі роки?
- Які твори видатного митця ви читали? Чим вони запам’яталися вам?
- Чому, на ваш погляд, І.Франка називають Каменярем?
- Як ушановують пам’ять І.Франка в Україні і світі?
ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку. Мотивація
навчальної діяльності школярів.
Слово вчителя:
- Іванові Франку належить
понад 5000 творів у різних галузях літератури й науки. Випущені у світ 50 томів
– лише третина від написаного. На початку ХХст. ім’я Франка набуває широкої
популярності. «Академія в одній особі» - називали його сучасники. До того ж він
вільно володів чотирнадцятьма мовами.
- Дослідники-франкознавці
порівнюють творчість І.Франка з велетенським морем, глибини якого ще далеко не
пізнані. І сьогодні ми з вами зробимо ще один крок у вивченні творчості Івана
Яковича Франка.
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями нового матеріалу.
1. Короткі
відомості про І.Франка та його багатогранну творчість.
(Мультимедійна презентація «Багатогранна творчість І.Франка»)
2. Історична
основа та джерела повісті «Захар Беркут».
Слово вчителя:
- Протягом шести
тижнів у рідному селі Нагуєвичі І.Франко писав повість «Захар Беркут». Основні
події твору відбуваються в селі Тухлі, яке існує й нині. Про описані в повісті
події збереглося мало документальних відомостей, тому письменник звернувся до
народних легенд та переказів.
У переказі,
записаному від Миколи Гасинця із Закарпаття, розповідається про похід
монголо-татар у Карпати 1241 року, зокрема про один з епізодів боротьби русичів
проти «песиголовців»: «Русини підрубали дерева, наклали в купи каміння і воду
перегодили. Коли татари ішли в той глибокий звор, тогди люди ті підрубані
дерева, каміння і воду пустили за одним свистом. То всьо почало гучати,
стріляти і вибило много татар. Котрі ще обстали живі, пошли далі і лягли спати
під полонину Стой. Уночі урвавлася велика хмара, і от великий дощ урвав гору.
На ній много татар пропало».
3. Стислий
переказ І розділу повісті.
4.
Виразне читання уривків з ІІ розділу:
- від слів: «Стародавнє село Тухля…»
до «… війнами збагачені бояри» [с.25 – 26]1 ;
- від слів: «А про той камінь…»
до «… і роздавить її собою» [с.34].
5. Розповідь про
життя тухольської громади за опорними словами і словосполученнями (інтерактивна
технологія «Передбачення»).
Скотарство – хліборобство – власність тухольської громади – головний
тухольський скарб.
Друге головне джерело достатку тухольців – ненастанна війна з природою –
«тухольський прохід».
Три старці – сріблом кований ланцюг – копа, рада громадська.
6. Творча робота.
Посилаючись на текст повісті, доведіть тезу: «Тухольщина жила «своїм свобідним
староруським громадським життям» [с.45].
«Ненастанна війна з природою ...
виробляла силу, сміливість і промисловість народу, була підставою й пружиною
його сильного свобідного громадського ладу» [с.26];
«Мов одна душа, стояла тухольська
громада дружно в праці і вживанні, в радощі і горі» [с.41];
«... громада має власть сама, а більше
ніхто...» [с.27];
«…від громадської ради жоден дорослий
громадянин, чи муж, чи жінка, не був виключений. І хоч рішаючий голос мали
тільки старці-батьки, але при нараді вільно було й молодежі, й жіноцтву подати
свій голос під розвагу старцям» [с.38];
«Громада була для себе і суддею, і
впорядчиком у всьому» [с.41];
«Громадське поле, громадські ліси не
потребували сторожа – громада сама, вся і завсігди бачно берегла своє добро»
[с.41 – 42];
«Бідних не було в громаді; земля
достачала пожитку для всіх, а громадські шпихліри та стодоли стояли завсігди
отвором для потребуючих» [с.42];
«…Тухольщина раз у раз підносилася не
лише добрим побутом, але й свобідним громадським ладом. Своїм приміром вона
освіжувала і піддержувала всю дооколичину верховину…» [с.45];
«...тухольська громада вміє бути
справедливою» [с.31];
«Наша Тухольщина, наш рай» [с.28].
V. Оголошення результатів навчальної діяльності.
VI. Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання.
Прочитати за
підручником с. 34 – 38.
Прочитати і
проаналізувати уривки з повісті «Захар Беркут», в яких зображується героїчна
боротьба тухольської громади проти монголо-татарських завойовників (Додатки:
1.1; 1.2; 1.3; 1.4; 1.5).
Коментарі
Дописати коментар